گران قیمت ترین دوربین مدار بسته IP دنیا توسط کانن ( Canon) تولید شد!

 

در این قسمت از مجله تخصصی تلکام تکنیک به معرفی جدید ترین دوربین مدار بسته تولید شده توسط شرکت کانن ژاپن می پردازیم با ما همراه باشید:

شرکت کانن

شرکت کانن ( Canon) در سال ۱۹۳۳ در ژاپن شروع به کار کرد، محصولات تولید شده توسط این شرکت شامل دوربین عکاسی، دستگاه فتوکپی، اسکنر، پرینتر های مختلف، دوربین های دیجیتال، دوربین های مدار بسته، دوربین های تک لنزی و … می باشد. شاید جالب باشد اما شغل اصلی مدیر عامل و موسس این شرکت یعنی آقای تاکشی میتارایی متخصص زنان و زایمان بود.

تاریخچه کانن را می توان از توکیو ژاپن و از سال ۱۹۳۳ با همکاری ۴ دوست به نام های تاکشی میتارایی، گورو یوشیدا، سابورو یوچیدا و تاکئو مایدا و راه اندازی آزمایشگاه تخصصی و سرمایه اندک شروع به کار برای تولید دوربین کردند، آنها پس از تاسیس آزمایشگاه خود با استفاده از لنز های عکاسی نیکون، اولین دوربین خود به نام ” کوآنن” را تولید کردند. جالب است بدانید که در بین این نفرات تنها کسی که اطلاعات حرفه ای در زمینه دوربین عکاسی داشت گورو یوشیدا بود. گفتنی است که یوشیدا پس از یک سال مطالعه و آزمایش بر روی دوربین های مختلف نخستین دوربین ۳۵ میلیمتری را ساخت این دوربین دارای یک شاتر با صفحه کانونی بود و یوشیدا آن را ” Kwanon” نامید که به معنای الهه بودایی هزار دست می باشد. این نام بعد ها به کانن ( Canon) تغییر داده شد. برندی که هم اکنون بازار های جهانی را به خود اختصاص داده است. برای آشنایی بیشتر با کانن می توانید معرفی “شرکت کانن ” را مطالعه نمایید.

“تنها نور موجود در آسمان بدون ماه ( اشاره به نور ستارگان) کافی است تا بتوانیم بهترین تصویر را داشته باشیم” این جمله شعار کانن ( Canon) درباره این دوربین است. دوربین مدار بسته جدید کانن مدل ME20F-SHN به عنوان گران قیمت ترین دوربین دنیا در حوزه دوربین های تحت شبکه ( IP)، عکس برداری و همچنین دوربین های غیر حرارتی می باشد. قیمت این دوربین طبق خبر کانن ۲۰ هزار دلار آمریکا حدودا معادل ۹۰ میلیون تومان اعلام شده است.

در این مقاله دوربین ME20F-SHN کانن را با دو مدل قدرتمند وجود در بازار یعنی مدل AXIS 20MP Q1659 و  SONY 35mm Super Low Light، مقایسه می کنیم. با توجه به اینکه از اواسط ۲۰۱۶ اکسیس توسط شرکت کانن خریداری شد باید ببینیم این موضوع چگونه توسط اکسیس مدیریت می شود.

برخی از مهمترین ویژگی های دوربین ME20F-SHN  کانن شامل موارد زیر می باشد:

رزولوشن دو مگا پیکسل ( ۱۰۸۰P) با قابلیت روز و شب واقعی.

سنسور تصویر برداری ۳۵ میلیمتری ( این سنسور از تمام دوربین های تحت شبکه بزرگتر است بجز SONY 35mm Super Low Light).

قابلیت تصویر برداری در شرایط نوری فوق العاده کم ( ۰٫۰۰۰۵ لوکس) که از این حیث هیچ دوربینی توان رقابت با این دوربین کانن را ندارد.

فیلتر شب/روز. ( Sony 35mm فقط فیلتر رنگ دارد )

پایه لنز EF ( همانطور که Axis 20MP Q1659 و دوربین های Avigilion Pro نیز از آن استفاده می کنند )

خروجی های HD-SDI و HDMI

پشتیبانی از پروتکل بین المللی ONVIF  ( همانند مدل های Axis و Sony )

قیمت ۲۰ هزار دلار آمریکا برای فروش در بازار که تقریبا ۴ برابر قیمت دوربین IPSony 35mm.

وجوه تمایز Canon  نور کم و Interface ها

به گفته ی شرکت کانن (Canon)، دو مزیت اصلی، حتی در مقایسه با دوربین های قدرتمند در زمینه ی تصویر برداری در نور کم، در این دوربین کانن (Canon) وجود دارد.

  • با توجه به عملکرد مناسب دوربین در شرایط نور کم و ارائه تصاویر با کیفیت می توان از این دوربین کانن جهت نظارت بر مرز های کشور ها یا زیر ساخت های حیاتی استفاده نمود.
  • دوربین کانن دارای رابط های سخت افزاری متعددی است که در دوربین های دیگر وجود ندارد. به عنوان مثال پشتیبانی از رابط هایی مانند HD-SDI، LAN و HDMI و پورت های سریال باعث می شود تا بتوانیم از طیف وسیعی از دستگاه های ضبط برای دریافت و مدیریت تصاویر این دوربین ها استفاده کنیم.

به عنوان مثال می توان دوربین کانن را بر روی  موتور های Pan / Tilt استفاده کرد تا دوربین را به یک دوربین Super Low Light PTZ تبدیل کنیم

یا اینکه برای مثال در میدان های مسابقات ورزشی و استادیوم ها که مشتریان بعضی اوقات نیاز به استفاده چند کارکرده از دوربین دارند، به طور همزمان، از این دوربین، هم به عنوان دوربین امنیتی ای که با اتصال به شبکه Ethernet کار می کند، استفاده کرد و هم با استفاده از رابط HDMI یا HD-SDI آن می توانیم تصویر زنده دوربین را روی مانیتور یا Video Wall مشاهده کنیم.

Canon می فروشد، نه Axis

جالب است که بر خلاف دیگر دوربین های IPCanon، Axis مسئول بازاریابی و فروش ME20F-SHN نیست. دو کمپانی Canon و Axis، به شرح زیر راجع به این محصول اعلام نظر نموده اند:

همانند دوربین چند منظوره ME20F-SH که در حال حاضر توسط تیم تصویر برداری حرفه ای Canon تولید و به توزیع کنندگان ارائه شده است، Canon و Axis توافق کرده اند که این رویه در رابطه به مدل کسب و کار دوربین شبکه چند منظوره ME20F-SHN نیز صادق خواهد بود. این دوربین دارای پورت شبکه Ethernet هم می باشد.