نصب و راه اندازی سامانه دوربین مدار بسته

نصب سیستم دوربین مدار بسته ، تاثیر زیادی بر کیفیت تصاویر و عمر مفید دوربین مدار بسته در پروژه های مختلف دارد تا جایی که چه بسیار برند های معتبری که در بازار ایران به خاطر عدم آموزش نصب دوربین مدار بسته به تکنیسین های نصب دچار مشکل شده و طی چند سال از سبد محصولات حفاظتی بازار حذف شدند، از این رو امروزه تولید کنندگان با به کار گرفتن واحد فنی و آموزش سعی دارند تا تکنیسین های نصب خود را تربیت کنند و به بهترین نحو سیستم مدار بسته را نصب و راه اندازی نمایند و با ادامه این روند و افزایش سطح علاقه مندی مشتریان موقعیت خود در بازار را تقویت کنند.

نصب دوربین مدار بسته به دو قسمت کلی تقسیم می شود، نصب تجهیزات پسیو و نصب و راه اندازی تجهیزات اکتیو.

نخستین قسمت از نصب تجهیزات شامل نصب تجهیزات پسیو یک سیستم مدار بسته می باشد، تجهیزات پسیو شامل کلیه تجهیزاتی است که با برق سروکار ندارند مانند کابل، داکت، لوله و… می باشد. توضیح این قسمت اینکه نصابان پروژه پس از آگاهی از محل دقیق نصب دوربین در اولین مرحله باید بستر تجهیزات دوربین مدار بسته را مهیا کنند، به طور مثال در سیستم مدار بستا تحت شبکه آنها اقدام به کابل کشی شبکه، داکت کشی، لوله کشی و … می کنند. در محیط داخلی کابل های شبکه دروت داکت های پلاستیکی قرار داده می شود. در صورتی که قرار باشد در محیط بیرونی و رو باز دوربین نصب شود، کابل کشی درون لوله فولادی قرار می گیرد، اگر مسیر کابل شبکه بسیار پر پیچ و خم یا در محیط هایی مانند پارکینگ باشد می توان کابل شبکه را دروک لوله فلکسی در نظر گرفت.

در تمامی موارد گفته شده مسیر کابل، لوله و داکت باید یک خط صاف و مستقیم نسبت به سطح افقی و عمودی باشد و در هیچ نقطه ای نباید کابل شبکه در مسیر دید باشد. چنانچه برای یک مسیر مجبو  باشیم حفاری انجام دهیم کابل شبکه را باید درون لوله پلی اتیلن قرار داده و از زیر زمین عبور دهیم. البته این مهم هم دارای استاندارد های مخصوص حفاری و حفر کانال است که در قسمت مربوطه به آن خواهیم پرداخت. نصب دکل، دستک و سایر تجهیزات پسیو هم می بایست به ترتیب انجام شود.

کلیه کابل ها به اتاق کنترل جایی که رک مرکزی قرار دارو کشیده می شود نصب و سر هم بندی رک نیز باید مطابق استاندارد انجام شود و کابل ها از طریق لوله فلکسی وارد یک باکس پلاستیکی به نام باکس پشت رک شده و از آنجا توسط لوله فلکسی به درون رک ایستاده منتقل شوند. درون رک هم سوییچ مرکزی و مرکز کنترل قرار گرفته اند که در ادامه در خصوص آنها توضیح دهیم.

در مرحله دوم تجهیزات اکتیو یعنی تجهیزاتی که نیاز به برق دارند و روشن می شوند انجام می شود که این بخش خود به دو نوع نصب و راه اندازی تقسیم بندی می شود، ابتدا تجهیزات اکتیو مانند دوربین، سوییچ شبکه، مرکز ضبط دوربین ( NVR ) نصب شده و در جای خود قرار داوه می شود. رک ایستاده و رک های واقع در محوطه که سوییچ های POE که تغذیه دوربین ها را انجام می دهند نصب می شود و سپس اقدام به راه اندازی و تنظیم تجهیزات مدار بسته شامل دوربین مدار بسته، NVR و هارد دیسک داخلی می کنیم، سایر تجهیزات اکتیو مانند کامپیوتر کلاینت، نرم افزار های مشاهده تصویر دوربین مدار بسته و … نیز در انتها نصب شده و تصاویر دوربین ها طبق نظر مشتریان تنظیم می شود. انتقال تصاویر دوربین ها نیز در این مرحله انجام می شود و سیستم اقدام به تصویر برداری از محیط می کند. دوره گارانتی از تاریخ روشن شدن دوربین ها آغاز می شود.

پس از اتمام نصب و راه اندازی پسیو و اکتیو، تکنیسین های نصب، سیستم دوربین مدار بسته را به مشتریان آموزش می دهند و نحوه کارکرد سیستم را برایشان توضیح می دهند. این آموزش شامل خاموش و روشن کردم سیستم مدار بسته، مشاهده تصاویر زنده و ضبط شده، انتقال تصویر و مشاهدا تصاویر روی موبایل و تجهیزات PC، استفاده از ویژگی های هوشمند سیستم و انواع جستجو های هوشمند سیستم که می تواند با توجه به نوع NVR در اختیار مشتریان قرار داده شود، و در انتها هر گونه سوال امنیتی که در خصوص سیستم دوربین مدار بسته از طرف مشتریان می تواند وجود داشته باشد.

هر دومرحله نصب بسیار پر اهمیت هستند، تا جایی که می تواند تاثیر مستقیم بر کیفیت دوربین ها داشته باشند، به عنوان مثال در سیستم آنالوگ، در صورتی که کابل تصویر دچار قطعی شود، یا از کنار کابل فشار قو‌ی عبور داده شود، تصویر قطع شده یا دچار نویز خواهد بود‌. رعایت اصول استاندارد در نصب دوربین مدار بسته باعث می شود تا علاوه بر یک سیستم دوربین مدار بسته مناسب، عمر سیستم نیز افزایش یابد و باعث افزایش سطح رضایتمندی مشتریان شود.

تنظیمات نرم افزاری دوربین و مرکز کنترل ضبط نیز از اهمیت ویژه ای در نصب برخوردار است. تربیت تکنیسین نصب خبره باعث می شود مشتریان بتوانند از ویژگی های هوشمند و حرفه ای دوربین مدار بسته استفاده کنند و راه حل های حفاظتی متعددی را به کار بگیرند. مجله ایران سکوریتی همواره تلاش می کند تا با ارائه استاندارد های نصب و راه اندازی یک راه حل مناسب جهت بکار گیری سیستن مدار بسته در اختیار مشتریان این صنعت قرار دهد.

برگرفته از سایت ایران سکوریتی